This Kit includes 17 items all with USA Warranty and manufacturer's supplied accessories Canon EOS Rebel T5i 18.0 MP CMOS Digital Camera with 3-inch Touchscreen and Full HD Movie Mode (Body) - Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM Zoom Lens - Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III Telephoto Zoom Lens - Telephoto & Wide Angle Lens Set - 3 pc Filter Kit: UV/ Polarizing filter/Fluorescent correction & Case 32 Gigabyte SDHC Secure Digital Memory Card - Secure Digital USB Card Reader - Universal Memory Card Wallet - Pack of LCD Screen Protectors Additional LP-E8 Rechargeable Lithium-ion Replacement Battery Pack - Well Protective SLR Camera Gadget Bag w/Pockets & Strap Full Size 59 Tripod W/Case - Focus DVD Guide to Digital SLR Cameras - Focus Digital Grey Card Set for color correction - Focus 5pc Dlx Lens Care & Cleaning Kit - HDMI cable for HDTV connection - BONUS!! Free 25 Quality Prints
| Basic Info |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8595B003 |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 18 Megapixel |
| Total Pixels: | 18500000 |
| Other Features |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Lens Features |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF/EF-S |
| Optical Zoom: | 3.1 X |
| Digital Zoom: | No |
| Focal Length: | 18 mm to 55 mm (Lens 1) |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 29 mm to 88 mm (Lens 1) |
| Storage |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Eye-Fi Card |
| Dimensions |
| Height: | 3.9 in |
| Width: | 5.2 in |
| Depth: | 3.1 in |
| Weight: | 1.16 lbs |
| Additional Specifications |
| Green Compliance: | RoHS WEEE REACH |
Canon 3633B001Canon 8224B001