Canon 8596B043 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8596B043 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 18 Megapixel |
| Total Pixels: | 18500000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON X-sync Red-eye Reduction Rear Curtain Sync Flash Exposure Compensation |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF/EF-S |
| Optical Zoom: | 3.1 X (Lens 1) - 4.5 X (Lens 2) |
| Digital Zoom: | No |
| Focal Length: | 18 mm to 55 mm (Lens 1) - 55 mm to 250 mm (Lens 2) |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 29 mm to 88 mm (Lens 1) - 88 mm to 400 mm (Lens 2) |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC UHS-I) Secure Digital Extended Capacity (SDXC UHS-I) Eye-Fi Card |
| Dimensions | |
| Height: | 99.8 mm |
| Width: | 133.1 mm |
| Depth: | 78.8 mm |
| Weight: | 580.0 g |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | WEEE RoHS REACH ErP |