Canon 8982A004 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8982A004 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 4 Megapixel |
| Total Pixels: | 4000000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Lens Mount: | Fixed |
| Digital Zoom: | 5.7x |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card |
| Removable Flash Memory Included: | 32 MB Secure Digital (SD) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.50 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB |
| Dimensions | |
| Height: | 1.9 in |
| Width: | 3.6 in |
| Depth: | .7 in |
| Weight: | 3.50 oz |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B0000D8U1I |