Canon 9345A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 9345A001 |
| Dimensions | |
| Product Manual: | Manual Link |
| Height: | 2.24 in |
| Width: | 3.43 in |
| Depth: | 1.09 in |
| Weight: | 6.53 oz |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 4 Megapixel |
| Total Pixels: | 4100000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 3.6x |
| Max Aperture: | 4.9 1/f |
| Focal Length: | 7.40 mm to 22.20 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 36 mm to 108 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card |
| Removable Flash Memory Included: | 32 MB Secure Digital (SD) Card |
| Memory Card Support: | CompactFlash (CF) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.50 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Flash Cancel (On/Off) Red-Eye Reduction Self Timer Slow Speed Sync |
| Image Format: | DCF DPOF JPEG |
| Included Components: | Carrying Strap Charger PC Connection Cable Recording Media |
| Max Focal Length: | 22.2 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2272 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1704 pixels |
| Max Zoom: | 11 X |
| Min Aperture: | 2.8 1/f |
| Min Focal Length: | 7.4 mm |
| Min Focus Distance: | 1.5 ft |
| Power Source: | AC Input Lithium Ion Rechargeable Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 15 sec. |
| Exposure Settings: | Auto Exposure |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1.8 in |
| ISO Equivalencies: | 100 200 400 50 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Average Spot |
| Number of Resolution Modes: | 12 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS |