Canon 9442A008 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 9442A008 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 8500000 |
| Effective Megapixels: | 8.3 Megapixel |
| Total Pixels: | 8500000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Focal Length: | 18 mm to 55 |
| Other Features | |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash TTL Auto Flash |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Video - Out (Unspecified) |
| LCD Screen Size: | 1.80 in |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Dimensions | |
| Height: | 4.2 in |
| Width: | 5.7 in |
| Depth: | 2.8 in |
| Weight: | 24.2 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Flash Cancel (On/Off) Photo Date/Time Stamping Red-Eye Reduction Self Timer Slow Speed Sync SLR Camera |
| Image Format: | DPOF JPEG RAW |
| Included Components: | Carrying Strap Charger PC Connection Cable |
| Max Focal Length: | 55 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3504 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2336 pixels |
| Min Focal Length: | 18 mm |
| Power Source: | Lithium Battery Rechargeable Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 8000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 30 sec. |
| Bulb Setting: | Yes |
| Exposure Settings: | AE Lock Aperture Priority Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus Multiple Point Focusing |
| Frames per Second: | 5 frames/s (fps) |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 400 800 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Average Central-area Partial Evaluative TTL Zone |
| Number of Resolution Modes: | 3 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |
| Viewfinder Type: | SLR |
| Product Line: | EOS |
| Shortest Shutter Speed: | 1/8000 Second |
| Longest Shutter Speed: | 30 Second |
| GPS: | No |
| Product Model: | 20D |
| Brand Name: | Canon |
| Maximum Image Resolution: | 3504 x 2336 |
| Exposure Control: | Program AEShutter-priority AEAperture-priority AEAutomatic Depth-of-Field AEManual ExposureETTL-II Autoflash |
| White Balance Modes: | AutoDaylightShadeCloudyTungstenFluorescentFlashManual Color Temperature SettingCustom |
| Parent Retsku: | B0002XQJFA |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Camera Modes: | Shooting Modes:Full AutoPortraitLandscapeClose-upSportsNight PortraitFlash OffProgramDrive Modes:Single frameContinuousSelf-timer |
| Frequency Band: | Creative Zone Modes:ISO 100ISO 200ISO 400ISO 800ISO 1600ISO 3200Menu Languages:EnglishGermanFrenchDutchDanishFinnishItalianNorwegianSwedishSpanishSimplified ChineseJapanese |