With the Canon Power Shot SX520 HS digital camera you can capture beautiful scenic panoramas, elusive wildlife, an athlete's intensity, or a child's wonder - all from a distance that won't interrupt the action. The SX520 HS makes this kind of versatility easy with an incredible 42x optical zoom and 24mm wide-angle lens. This camera was born to zoom, with features and systems designed to make high-magnification shooting with advanced Canon optics simple and spectacular. The Optical Image Stabilizer and Intelligent IS keep images clear and steady while Zoom Framing Assist and a new Advanced Zoom Framing Assist function help you track and capture subjects, follow their movement and keep them in focus - whether you're shooting stills or super-lifelike 1080p full HD video. And High Speed AF means reduced lag time. Use this sophisticated point-and-shoot wherever you go to capture memories with the quality and versatility they deserve.
| Basic Info |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 9544B001 |
| Additional Specifications |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Parent Retsku: | B00Q9LCPOI |
| Image Processor |
| Total Pixels: | 16.8 Megapixel |
| Image Sensor: | CMOS |
| Other Features |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Built-in Flash Accessory Shoe |
| Interface Connection: | USB HDMI |
| Lens Features |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to1008 mm |
| Optical Zoom: | 42 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Focal Length: | 4.3 mm to 180.6 mm |
| Max Aperture: | 3.4 1/f |
| Dimensions |
| Height: | 3.22 in |
| Width: | 4.72 in |
| Depth: | 3.62 in |
| Weight: | 14.7 oz |
Canon 3633B001Canon 9545B001