Canon B0011ZK6OS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | B0011ZK6OS |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Total Pixels: | 10300000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3.0 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | USB Video - Out (Unspecified) |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Storage | |
| Memory Card Support: | MMC MMCplus SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Dimensions | |
| Height: | 2.24 in |
| Width: | 3.61 in |
| Depth: | 0.82 in |
| Weight: | 5.47 oz |