DCS DCS1050 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | DCS |
| SKU: | DCS1050 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Total Pixels: | 10100000 |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Built-in Auto Flash Flash Cancel (Off) Red-Eye Reduction Slow Speed Sync |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Video - Out (Unspecified) |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 EV |
| Storage | |
| Installed Memory: | 32 MB |
| Dimensions | |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 3.5 in |
| Depth: | 0.96 in |
| Weight: | 0.31 lbs |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Pictbridge Support Self Timer Voice Memo Recorder |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap Microphone Speaker |
| Max Focal Length: | 18.6 in |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3648 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2736 pixels |
| Max Zoom: | 12 X |
| Min Focal Length: | 6.2 in |
| Power Source: | (2) AA Battery DC Input |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 8 sec. |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.56 cm |
| ISO Equivalencies: | 100 200 50 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Multi-Segment Spot |
| Number of Resolution Modes: | 8 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 13 |
| Continuous Shooting Speed: | 4 frames/s (fps) |
| Exposure Compensation Range (±): | 2 EV |