GE A950BK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | GE |
| SKU: | A950BK |
| Image Processor | |
| Number of Image Sensor Pixels: | 9100000 |
| Effective Megapixels: | 9.1 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Max Aperture: | 3 1/f |
| Digital Zoom: | 5.7x |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Installed Memory: | 24 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) USB |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Dimensions | |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 3.6 in |
| Depth: | 1 in |
| Weight: | 5.10 oz |