General Electric E1030BK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | General Electric |
| SKU: | E1030BK |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10540000 |
| Total Pixels: | 10540000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 4.5 X |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Installed Memory: | 26 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Camera Body Only: | Yes |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Built-in Auto Flash Flash Cancel (Off) Forced / Fill Flash Red-Eye Reduction Slow Speed Sync |
| Interface Connection: | Audio - Out (Unspecified) USB - Universal Serial Bus Video - Out (Unspecified) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 4.08 in |
| Depth: | 0.98 in |
| Weight: | 5.1 oz |