General Electric E840SSL Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | General Electric |
| SKU: | E840SSL |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Total Pixels: | 8350000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 4.5 X |
| Max Aperture: | 3.4 1/f |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) USB |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Installed Memory: | 26 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | 3.4 oz |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 0.83 in |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Multi-language Support (11 languages) Multi-Connector: USB AV Out Sensitivity: Auto ISO 80 ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600 |
| Camera Modes: | Shooting Modes: Auto Manual Image Stabilization Movie Scene: Sport Children Indoor Leaf Snow Sunset Fireworks Glass Museum Landscape Night Landscape Night Portrait Panorama Portrait Continuous Shooting: Approx. 1.8 fps (Large/Fine Mode) |
| Viewfinder Type: | No |
| Product Series: | E |
| Lens Construction: | 7 Elements in 6 Groups |
| Autofocus Points: | 9 |
| Maximum Image Resolution: | 3264 x 2448 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Include: | Yes |
| Longest Shutter Speed: | 4 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |