General Electric E850BK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | General Electric |
| SKU: | E850BK |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 8500000 |
| Total Pixels: | 8500000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 4.5 X |
| Max Aperture: | 3.3 1/f |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Installed Memory: | 26 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Built-in Auto Flash Flash Cancel (Off) Forced / Fill Flash Red-Eye Reduction Slow Speed Sync |
| Interface Connection: | Audio - Out (Unspecified) USB - Universal Serial Bus Video - Out (Unspecified) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.37 in |
| Width: | 3.9 in |
| Depth: | 1.01 in |
| Weight: | 5.47 oz |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap External Battery Charger |
| Max Focal Length: | 23.35 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3264 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2448 pixels |
| Max Zoom: | 22.5 X |
| Min Focal Length: | 4.67 mm |
| Min Focus Distance: | 2.36 in |
| Power Source: | DC Input Lithium Ion Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 30 sec. |
| Exposure Settings: | AE Lock Auto Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Face Recognition Auto Focus Manual Focus Multiple Point Focusing Spot Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |