General Electric G2RD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | General Electric |
| SKU: | G2RD |
| Image Processor | |
| Total Pixels: | 8300000 |
| Effective Megapixels: | 8 Megapixel |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 4.5x |
| Focal Length: | 6.75 mm to 27 mm |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Dimensions | |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 3.6 in |
| Depth: | 0.8 in |
| Weight: | 3.40 oz |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |