International Tableware IC14 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | International Tableware |
| SKU: | IC14 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 14 Megapixel |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Environmental Protection: | Waterproof |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 6x |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Focal Length: | 4.7 mm to 23.5 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 26.4 mm to 132 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Installed Memory: | 32 MB |
| Dimensions | |
| Height: | 2.3 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 0.7 in |
| Weight: | 3.88 oz |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B004NEUKPE |