Versatility is at your fingertips when using the Kodak EasyShare Z1015 IS 10-Megapixel Digital Camera, featuring a powerful zoom, wide-angle lens, and precision optics. The all glass 15x Schneider-Kreuznach Variogon Optical Zoom Lens (420mm) zooms in fast to deliver extraordinary creative performance. Capture dramatic shots in tight quarters or in front of spectacular landscapes with a fast (f/3.5) 28 mm wide-angle lens. Image stabilization automatically minimizes camera shake to deliver sharper pictures. Get sharp, steady shots when shooting at long zoom ranges. A less than 0.20-second picture-capture speed means you can capture that challenging action shot without delay. Best in class click-to-capture - 16 to 1/1000 Second Shutter Speed White Balance - Auto, daylight, tungsten, fluorescent, and open shade ISO Sensitivity - Up to 1600 ISO in Smart Capture Mode, Up to 6400 in PASM Mode Shooting Modes - Smart Capture, high ISO, sport, P (program mode), A (aperture priority mode), S (shutter priority mode), M (manual mode), panorama (left-right, right-left), video, SCN (scene modes - portrait, night portrait, landscape, night landscape, flower, sunset, backlight, candlelight, manner/museum, text, beach, snow, fireworks, children, self-portrait, stage) Dimensions - Width 4.65 x Height 3.28 x Depth 3.06 (118.2x83.2x77.6mm) Weight - 13.79 ounces without SD card and battery
| Basic Info |
| Brand: | Kodak |
| SKU: | 1673334 |
| Image Processor |
| Effective Megapixels: | 10 Megapixel |
| Image Sensor: | CCD |
| Total Pixels: | 10000000 |
| Lens Features |
| Camera Type: | High-end Digital Camera |
| Lens Mount: | Fixed |
| Digital Zoom: | 5x |
| Optical Zoom: | 15 X |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Focal Length: | 28 mm to 420 mm |
| Storage |
| Installed Memory: | 64 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Other Features |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x DC Power In |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Dimensions |
| Height: | 2.9 in |
| Width: | 4.3 in |
| Depth: | 3 in |
| Weight: | 13.79 oz |
| Additional Specifications |
| Frequency Band: | Sensitivity: Smart Capture Mode: Auto ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600 PASM mode: Auto ISO 80 ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600 ISO 3200 ISO 6400 Language Options: English German Spanish French Italian Portuguese Chinese Korean Japanese |
| Software Included: | Kodak EasyShare Software |
| Camera Modes: | Shooting Modes: Smart Capture High ISO Sport P (program mode) A (aperture priority mode) S (shutter priority mode) M (manual mode) Panorama Video Scene Modes: Portrait Night Portrait Landscape Night Landsc |
Kodak 1699768Kodak 1837152