Kodak 8010001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Kodak |
| SKU: | 8010001 |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 12.3 Megapixel |
| Total Pixels: | 12700000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 5x |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.41 oz |
| Height: | 2.3 in |
| Width: | 3.9 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Additional Specifications | |
| Software Included: | Kodak EasyShare |
| Camera Modes: | Shooting Modes: Smart capture Program Scene Video Scene Modes: Portrait Landscape Close-up Night portrait Night landscape Snow Beach Text Fireworks Flower Museum/ manner Self-portrait High-ISO Children Backlight Panning shots Candlelight Sunset Sport Blur reduction Panorama |
| Viewfinder Type: | No |
| Product Series: | M |
| Maximum Image Resolution: | 4000 x 3000 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| ISO Sensitivity: | ISO 1000 |
| Wide Angle: | Yes |
| Longest Shutter Speed: | 1/8 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/1400 Second |
| HD Movie Mode: | No |