Kodak 8770414 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Kodak |
| SKU: | 8770414 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 14 Megapixel |
| Total Pixels: | 14500000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 5x |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 33 mm to 165 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 1.2 in |
| Weight: | 6.24 oz |
| Additional Specifications | |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Parent Retsku: | B005HGILP8 |