Leica 10702 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Leica |
| SKU: | 10702 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Total Pixels: | 10300000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Camera Body Only: | Yes |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash TTL Auto Flash |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Storage | |
| Memory Type: | SD Memory Card |
| Dimensions | |
| Weight: | 1.3 lbs |
| Height: | 3.1 in |
| Width: | 5.5 in |
| Depth: | 1.5 in |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B000PAR5XA |
| General Features: | Flash Cancel (On/Off) Red-Eye Reduction Self Timer Slow Speed Sync SLR Camera |
| Image Format: | DNG JPEG |
| Included Components: | Carrying Strap Charger Flash Lens Cover PC Connection Cable Power Adapter |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3936 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2630 pixels |
| Power Source: | Lithium Ion Rechargeable Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 8000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 32 sec. |
| Bulb Setting: | Yes |
| Exposure Settings: | AE Lock Aperture Priority Auto Exposure Manual Exposure Shutter Priority |
| Focus Features: | Focus Bracketing Manual Focus |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| ISO Equivalencies: | 1000 1250 160 200 320 340 400 500 640 800 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted TTL |
| Number of Resolution Modes: | 8 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |
| Continuous Shooting Speed: | 2 frames/s (fps) |