The new Leica M is the most innovative and versatile M-Camera that the modern M-System has ever created. It unites decades of experience in rangefinder technology with groundbreaking digital technologies: It features a completely newly developed high-resolution full-format CMOS sensor that, in combination with its high-performance processor and the legendary M-Lenses; delivers outstanding imaging results. With Live View, video, and new additional focusing methods, it is also the M for photographers who do not wish to miss out on any of what modern digital technology has to offer.
| Basic Info |
| Brand: | Leica |
| SKU: | 10770 |
| Additional Specifications |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Other Features |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Accessory Shoe |
| Lens Features |
| Optical Zoom: | 0.68 X |
| Dimensions |
| Height: | 3.14 in |
| Width: | 5.47 in |
| Depth: | 1.65 in |
| Weight: | 23.9 oz |
Leica 18352