Leica 10771 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Leica |
| SKU: | 10771 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 24 Megapixel |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash |
| Environmental Protection: | Dust Proof Scratch Resistant Water Proof |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Rangefinder |
| Lens Mount: | Leica M |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 3.1 in |
| Width: | 5.5 in |
| Depth: | 1.7 in |
| Weight: | 23.9 oz |
| Additional Specifications | |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Parent Retsku: | B00DUQN044 |