Leica 18326 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Leica |
| SKU: | 18326 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Total Pixels: | 7380000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3.6 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 848 x 480 |
| Flash: | Built-in Auto Flash Flash Cancel (Off) Forced / Fill Flash Red-Eye Reduction Slow Speed Sync |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Video - Out (Unspecified) |
| Storage | |
| Memory Type: | MultiMedia Card (MMC) SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Removable Flash Memory Included: | 64 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.6 oz |
| Height: | 2.0 in |
| Width: | 3.7 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap External Battery Charger Recording Media |
| Max Focal Length: | 16.4 in |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3072 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2304 pixels |
| Max Zoom: | 14.4 X |
| Min Aperture: | 16.8 1/f |
| Min Focal Length: | 4.6 in |
| Min Focus Distance: | 2 in |
| Power Source: | DC Input Lithium Ion Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 60 sec. |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Exposure Bracketing Manual Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus Multiple Point Focusing Spot Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | MJPEG MOV |