Leica 18430 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Leica |
| SKU: | 18430 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 16.2 Megapixel |
| Total Pixels: | 16500000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Image Stabilization: | No |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction Slow Sync Rear Curtain Sync Front Curtain Sync Flash Exposure Compensation Studio |
| Interface Connection: | HDMI USB |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 2.5 X |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Focal Length: | 18 mm to 46 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 70 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Installed Memory: | 110 MB |
| Dimensions | |
| Height: | 2.9 in |
| Width: | 5.2 in |
| Depth: | 3.7 in |
| Weight: | 1.31 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Product Type: | Digital Camera |