Leica 18485 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Leica |
| SKU: | 18485 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Total Pixels: | 12800000 pixels |
| Effective Megapixels: | 12100000 pixels |
| Other Features | |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | USB HDMI A/V (RCA Composite) |
| Wi-Fi: | Yes |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 7 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2 X |
| Focal Length: | 6 mm to 42.8 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 200 mm |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Storage | |
| Installed Memory: | 87 MB |
| Memory Card Support: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.48 in |
| Width: | 4.06 in |
| Depth: | 1.1 in |
| Weight: | 6.1 oz |