Minox 60635 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Minox |
| SKU: | 60635 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Total Pixels: | 4000000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Lens Mount: | Fixed |
| Digital Zoom: | 4x |
| Max Aperture: | 3 1/f |
| Focal Length: | 8.70 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 42 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.5 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Accessory Shoe |
| Interface Connection: | USB |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Installed Memory: | 32 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | 3.90 oz |
| Height: | 1.9 in |
| Width: | 2.9 in |
| Depth: | 1.7 in |