Nexian NXC3100 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Nexian |
| SKU: | NXC3100 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Digital Zoom: | 2 X |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory |
| Installed Memory: | 16 MB |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Flash Not Included |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Dimensions | |
| Height: | 2 in |
| Width: | 5.2 in |
| Depth: | 3.4 in |
| Weight: | 3.00 |
| Class: | Audio Visual Accessory |
| Category: | Cameras |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00008W5VL |
| Category: | Cameras |
| Image Format: | AVI |
| Height: | 2 in |
| White Balance: | Auto |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Digital Zoom: | 2 X |
| Flash: | Flash Not Included |
| Lens Mount: | Fixed |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Video Capture Format: | AVI |
| Print Format: | C (Classic) |
| Features: | Self Timer Viewfinder |
| Weight: | 3.00 |
| General Features: | Built-in Memory |
| Number of Resolution Modes: | 4 |
| Installed Memory: | 16 MB |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Included Components: | Battery Carrying Strap USB Cable |
| Number of Compact PCI Slots: | 1505 |
| Memory Card Support: | Internal Memory |
| SKU: | Dnxc3100 |
| Focus Type: | Automatic |
| Width: | 5.2 in |
| Description: | NexiCam Digital Camera for Ipaq |
| Class: | Audio Visual Accessory |
| Depth: | 3.4 in |
| Max Horizontal Image Resolution: | 800 pixels |
| Exposure Settings: | Auto Exposure |
| Max Vertical Image Resolution: | 600 pixels |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |