Philips PJ44432 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Philips |
| SKU: | PJ44432 |
| Image Processor | |
| Number of Image Sensor Pixels: | 3200000 |
| Effective Megapixels: | 3.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 3200000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Digital Zoom: | 4x |
| Storage | |
| Installed Memory: | 16 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | 1 x USB |
| Dimensions | |
| Height: | 2.5 in |
| Width: | 4.1 in |
| Depth: | 1.25 in |
| Weight: | 8 oz |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B000DZEUJY |