Polaroid CIA01036B Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Polaroid |
| SKU: | CIA01036B |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 10 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 6.20 mm to 18.60 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x Audio/Video Out 1 x USB |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.23 oz |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 3.6 in |
| Depth: | 1.0 in |
| Additional Specifications | |
| Software Included: | Photo Editing Software |
| Camera Modes: | Scene Modes: AutoProgramAperture PriorityShutter PriorityManual ExposureIntelligent ScenePortraitLandscapeSunsetBacklightKidsNight SceneFireworksSnowSportsPartyCandlelightNight PortraitSoft SkinSoft Flowing WaterFoodBuildingTextAuctionSmile DetectionBlink DetectionPre-CompositionLove PortraitMovieVoice Rec |
| Maximum Image Resolution: | 3648 x 2736 |
| Number of Batteries Support: | 2 |
| Battery Include: | Yes |
| ISO Sensitivity: | ISO 6400 |
| Longest Shutter Speed: | 8 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |