Sakar International, Inc 88379 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sakar International, Inc |
| SKU: | 88379 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | 1 x CMOS |
| Effective Megapixels: | 100 Kilopixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Focal Length: | 3.60 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | Not Applicable |
| Image Stabilization: | Not Applicable |
| Interface Connection: | 1 x USB |
| Dimensions | |
| Weight: | 2.82 oz |
| Height: | 2.7 in |
| Width: | 3.9 in |
| Depth: | 1.3 in |