VisionTek DC1088 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | VisionTek |
| SKU: | DC1088 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Total Pixels: | 1300000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Built-in Auto Flash |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory |
| Installed Memory: | 8 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | 0.19 lbs |
| Height: | 2.44 in |
| Width: | 3.62 in |
| Depth: | 1.1 in |
| Additional Specifications | |
| Description: | DC1088 Digital Camera |
| General Features: | Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - USB Carrying Case Carrying Strap |
| Max Focal Length: | 8.34 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1024 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 768 pixels |
| Min Focal Length: | 8.34 mm |
| Min Focus Distance: | 39.37 in |
| Power Source: | AAA |
| SKU: | DPGARGDC1088US |
| Maximum Shutter Speed: | 5000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 0.2 sec. |
| Exposure Settings: | Auto Exposure |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Maximum Frame Rate: | 20 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | AVI |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.5 in |
| Number of Resolution Modes: | 4 |
| White Balance: | Auto |
| Parent Retsku: | B000JJN3OW |