Vivitar 60374 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Vivitar |
| SKU: | 60374 |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 4 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 2x |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.5 in |
| Flash: | Flash ON Auto Flash Red-eye Reduction Flash OFF |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Video Out |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 2.0 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 1.2 in |
| Additional Specifications | |
| Viewfinder Type: | No |
| Maximum Image Resolution: | 2304 x 1728 |
| Number of Batteries Support: | 2 |
| Longest Shutter Speed: | 2 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |