Vivitar 60420 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Vivitar |
| SKU: | 60420 |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 4.9 Megapixel |
| Total Pixels: | 5000000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | to 0.24" |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.70 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Interpolated resolution: 3072 x 2304 Sensitivity: Auto ISO 100 ISO 200 |
| Camera Modes: | Scene Mode: Auto Sports Portrait Landscape Night Scene Backlight Color Modes: Color Sepia Black & White |
| Viewfinder Type: | No |
| Product Model: | 5105s |
| Brand Name: | Vivitar |
| GPS: | No |
| PictBridge: | Yes |
| HD Movie Mode: | No |
| Product Line: | ViviCam |
| Dimensions | |
| Height: | 2.20" |
| Width: | 3.52" |
| Depth: | 0.94" |