Vivitar V46RED Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Vivitar |
| SKU: | V46RED |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00DM1T8IO |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Image Processor | |
| Total Pixels: | 4 100 000 pixels |
| Image Sensor: | CMOS |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Interface Connection: | USB |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Focal Length: | 7.7 mm |
| Max Aperture: | 3 1/f |
| Dimensions | |
| Height: | 7.25 in |
| Width: | 9.75 in |
| Depth: | 1.75 in |