Vivitar V5024BLACK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Vivitar |
| SKU: | V5024BLACK |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 5.1 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 8x |
| Focal Length: | 7.23 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.4 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card |
| Dimensions | |
| Weight: | 3.53 oz |
| Height: | 2.1 in |
| Width: | 3.4 in |
| Depth: | 0.8 in |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity: Auto ISO 100 ISO 200 ISO 400 |
| Viewfinder Type: | No |
| Maximum Image Resolution: | 2592 x 1944 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Number of Batteries Support: | 3 |
| HD Movie Mode: | No |