Vivitar V7022BLACK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Vivitar |
| SKU: | V7022BLACK |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Total Pixels: | 7100000 |
| Effective Megapixels: | 7.1 Megapixel |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| LCD Screen Size: | 1.8 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 7.45 mm |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Dimensions | |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 3.6 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Weight: | 9.44 oz |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | RoHS WEEE |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |