Vivitar V8018RED Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Vivitar |
| SKU: | V8018RED |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 8.1 Megapixel |
| Other Features | |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | USB |
| LCD Screen Size: | 1.8 in |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 8 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Focal Length: | 7.23 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 35 mm |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Lens Mount: | Fixed |
| Dimensions | |
| Height: | 2.13 in |
| Width: | 3.41 in |
| Depth: | 0.94 in |
| Weight: | 0.55 lbs |
| Storage | |
| Memory Card Support: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |