Vivitar V8018SILVER Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Vivitar |
| SKU: | V8018SILVER |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Other Features | |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 240 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | USB |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 8x |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Focal Length: | 7.23 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 35 mm |
| Storage | |
| Installed Memory: | 16 MB |
| Dimensions | |
| Height: | 2.1 in |
| Width: | 3.4 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Weight: | 8.80 oz |