Vivitar VF124RED Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Vivitar |
| SKU: | VF124RED |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 14.1 Megapixel |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.4 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 7 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 7.3 in |
| Width: | 9.3 in |
| Depth: | 1.8 in |