A4 TGM1293B Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | A4 |
| SKU: | TGM1293B |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD A-Series |
| Processor Speed: | 3.4 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Max System Memory: | 32 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 HDMI Keyboard - 6 pin mini-DIN (PS/2) Mouse - 6 pin mini-DIN (PS/2) USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11n |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Midsize) |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 4 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 6 |
| Dimensions | |
| Height: | 17.33 in |
| Width: | 7.09 in |
| Depth: | 19.71 in |