Acer AM3100UD5200A Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | AM3100UD5200A |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon 64 X2 |
| Processor Speed: | 2.60 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 3 Populated |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | ATI Radeon X1250 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Center/Bass Out (1/8" mini) Audio - Digital Optical Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line In (RCA Phono) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Line Out (RCA Phono) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - RCA Digital Coax (S/PDIF) Audio - Rear Surround Out (1/8" mini) Audio - Side Surround Out (1/8" mini) Ethernet - RJ45 Twisted-Pair (XBaseT) FireWire 400/IEEE 1394 - 6 pin HDMI Keyboard - 6 pin mini-DIN (PS/2) Mouse - 6 pin mini-DIN (PS/2) Parallel - 25 pin D-shell (IEEE 1284A) Serial - RJ11 Modular (Phone/Telco) USB - Universal Serial Bus 2.0 Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Micro) |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 4 |
| Height: | 14.6 in |
| Width: | 7.2 in |
| Depth: | 17.9 in |
| Weight: | 6.2 lbs |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Slots: | CompactFlash Memory Stick Memory Stick PRO Microdrive MultiMedia Card (MMC) SD Card SmartMedia xD-Picture Card |
| Dimensions | |
| Height: | 14.6 in |
| Depth: | 17.9 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1000 MHz |
| Chassis Color: | Black Silver |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 2 |
| Number of PCI Slots: | 2 |