Acer DQSL6AA005 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | DQSL6AA005 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 4 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes Modem RJ-11 No |
| Expansion Slots | |
| Slots: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick Memory Stick PRO Duo Memory Stick PRO-HG Duo |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 |
| Storage | |
| Included Drives: | Blu-ray Reader/DVD-Writer BD-ROM/DVD-RAM/R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse Webcam Yes Microphone Yes |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 27 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth Yes |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop |
| Dimensions | |
| Height: | 18.6 in |
| Width: | 26.0 in |
| Depth: | 1.4 in |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | All-in-One Computer |
| Parent Retsku: | B00CHYKTGC |
| TV Card: | No |
| Processor Model: | i7-3630QM |
| Product Series: | 7600U |
| Product Line: | Aspire |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Direct Media Interface: | 5 GT/s |
| Number of Processors Support: | 1 |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Brand Name: | Acer |
| Number of USB 3.0 Ports: | 2 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Number of Solid State Drives: | 1 |
| Modem (RJ-11): | No |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports: | 4 |
| Solid State Drive Configuration: | 1 x 32 GB |
| Modem: | No |
| Total Solid State Drive Capacity: | 32 GB |
| Maximum Power Supply Wattage: | 180 W |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Screen Mode: | Full HD |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Audio Line In: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| Audio Line Out: | Yes |