Acer DQSQGAA001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | DQSQGAA001 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 1.9 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus 2.0 USB - Universal Serial Bus 3.0 HDMI Ethernet - RJ45 Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Line In (1/8" Mini) |
| Expansion Slots | |
| Slots: | SD Card |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Mouse Microphone Integrated Webcam Keyboard |
| Display | |
| Display Type: | LCD w/ LED Backlight |
| Display Size: | 23 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel HD Graphics |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11a Gigabit Ethernet Bluetooth |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Dimensions | |
| Height: | 17.4 in |
| Width: | 22.3 in |
| Depth: | 2.1 in |
| Weight: | 19.84 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | All-in-One Computer |