Acer DQVGBAA001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | DQVGBAA001 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.70 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Interface Connection: | 4 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes Modem RJ-11 No |
| Expansion Slots | |
| Slots: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick Memory Stick PRO Duo Memory Stick PRO-HG Duo |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/R/RW |
| Number of Hard Drives Included: | 1 x 500 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Display | |
| Display Type: | LED Backlight |
| Display Size: | 23 in |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Dimensions | |
| Height: | 17.1 in |
| Width: | 22.2 in |
| Depth: | 2.3 in |
| Additional Specifications | |
| Input Devices: | Mouse |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Laptop Type: | All-in-One Computer |