Acer DTSQJAA001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | DTSQJAA001 |
| Additional Specifications | |
| Color: | Black |
| Bag Type: | laptop or attache' |
| Processor | |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Memory | |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Socket: | DIMM |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | HDMI USB - Universal Serial Bus 3.0 USB - Universal Serial Bus 2.0 Ethernet - RJ45 DVI Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Line In (1/8" Mini) |
| Expansion Slots | |
| Slots: | SDXC Card SDHC Card SD Card |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11a Gigabit Ethernet Bluetooth |
| Dimensions | |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 8.3 in |
| Depth: | 8.3 in |