Acer DTSREAA003 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | DTSREAA003 |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00I36GXRC |
| Processor | |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Number of Processor Cores: | Quad-Core |
| Processor Speed: | 3.7 GHz |
| Memory | |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Installed Memory: | 10 GB |
| Memory Socket: | DIMM |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | HDMI VGA USB - Universal Serial Bus 3.0 USB - Universal Serial Bus 2.0 Ethernet - RJ45 Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Center/Bass Out (1/8" mini) |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Slots: | SD Card |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11a Gigabit Ethernet Bluetooth |
| Case | |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 1 |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 15.24 in |
| Weight: | 20.78 lbs |
| Width: | 7.09 in |
| Depth: | 16.85 in |