Acer DTVFUAA008 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | DTVFUAA008 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 3.40 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 6 x USB 2.0 4 x USB 3.0 DVI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes Modem RJ-11 No DisplayPort Yes |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 7 Professional |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Display | |
| Display Size: | No |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth Yes |
| Case | |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 9.8 in |
| Width: | 2.4 in |
| Depth: | 8.1 in |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Parent Retsku: | B00CU2KLXC |
| TV Card: | No |
| Processor Model: | i3-3240 |
| Product Series: | L4620G |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | Veriton |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Mini PCI Express Slots: | 1 |
| Direct Media Interface: | 5 GT/s |
| Number of Processors Support: | 1 |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Software Included: | Microsoft Office trial |
| Brand Name: | Acer |
| Number of Total Expansion Bays: | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports: | 4 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Modem (RJ-11): | No |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports: | 6 |
| Modem: | No |
| Maximum Power Supply Wattage: | 135 W |
| Memory Card Reader: | No |
| Number of Total Expansion Slots: | 1 |
| Total Number of USB Ports: | 10 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Audio Line In: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Audio Line Out: | Yes |