Acer PQVA803010 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PQVA803010 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | RJ-45 Network Mini-phone Headphone Mini-phone Microphone 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse Audio 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB On-side 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear Display |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 18.5 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 2.10" |
| Width: | 19.10" |
| Depth: | 15" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft® Office Starter: reduced-functionality Word and Excel® only with advertising. No PowerPoint® or Outlook®. Buy Office 2010 to use the full-featured software.Bing™ BarWindows Live™ Essentials |
| Product Model: | VZ280G-UA270C |
| Product Series: | Z280G |
| Brand Name: | Acer |
| Screen Mode: | WXGA |
| Processor Model: | N270 |
| Green Compliance: | Yes |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 1 |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| Hyper-Threading: | Yes |