Acer PQVA806001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PQVA806001 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 5 x USB 2.0 Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Display | |
| Display Size: | 18.5" |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 2.10" |
| Width: | 19.10" |
| Depth: | 15" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Acer eRecovery Management Client Manager Security Suite Adobe Acrobat Reader CyberLink Power DVD Google Desktop Google Toolbar McAfee Internet Security Suite (Trial) Microsoft Office Professional 2007 (60-days Trial) |
| Product Model: | VZ280G-EA271CP |
| Product Series: | Z280G |
| Brand Name: | Acer |
| Screen Mode: | WXGA |
| Processor Model: | N270 |
| Green Compliance: | Yes |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 1 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| Hyper-Threading: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |