Acer PSV8803008 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PSV8803008 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 3.06 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3100 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional Downgrade to Windows XP Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x 25-pin DB-25 IEEE 1284 - Parallel 1 x 9-pin DB-9 Serial 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse 2 x 4-pin Type A USB Front 4 x 4-pin Type A USB Rear 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x RJ-45 Network 6 x Audio Rear Mouse Keyboard 2 x Audio Front |
| Case | |
| Chassis Style: | Mini-tower |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 6 |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft® Office Starter: reduced-functionality Word and Excel® only with advertising. No PowerPoint® or Outlook®. Buy Office 2010 to use the full-featured software.Bing™ BarWindows Live™ Essentials |
| Product Model: | M265-ED7600C |
| Product Series: | M265 |
| Brand Name: | Acer |
| Processor Model: | E7600 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 6 |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Product Line: | Veriton |