Acer PSV930Z005 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PSV930Z005 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 3.16 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 8 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 14.40" |
| Width: | 7.10" |
| Depth: | 17.40" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Acer LANScopeAdobe Acrobat ReaderCyberlink PowerDVD (OEM not full-featured version)Anti Virus Trial VersionAcer Empowering Technology:eLockeRecoveryeSettingePerformance Management60-day trial of Microsoft Office ProfessionalNTI CD-Maker Gold (OEM not full-featured version) |
| Product Model: | VM460-ED8500C |
| Product Series: | M460 |
| Brand Name: | Acer |
| Processor Model: | E8500 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| vPro Technology: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 8 |
| Product Line: | Veriton |