Acer PSV940Z001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PSV940Z001 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon 64 X2 |
| Processor Speed: | 2.8 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | SODIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Line Out (RCA Phono) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - RCA Digital Coax (S/PDIF) DVI Ethernet - RJ45 USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI |
| Video Chipset: | ATI Radeon Xpress 1250 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Business |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop (Low Profile) |
| Height: | 7.9 in |
| Width: | 2.4 in |
| Depth: | 9.8 in |
| Dimensions | |
| Height: | 7.87" |
| Width: | 2.36" |
| Depth: | 9.84" |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1000 MHz |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Adobe Acrobat ReadereSobi (OEM not full-featured version)Norton Internet Security (Trial Version)NTI CD-Maker (OEM not full-featured version)Microsoft Office Professional 2007 (60-day trial)CyberLink PowerDVD (OEM not full-featured version)Acer Empowering Technology:eRecoveryePerformanceeSettingseLock Management |
| Product Model: | L410G-ED5400C |
| Product Series: | L410G |
| Brand Name: | Acer |
| Processor Model: | 5400B |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Labeling Technology: | Labelflash |